گوگل

گوگل ترفند جدیدی برای شناسایی سایت های تقلبی ارائه می‌دهد

گوگل ترفند جدیدی برای شناسایی سایت های تقلبی ارائه می‌دهد

گوگل برای شناسایی بهتر وب‌سایت‌های جعلی و فیشینگ , ویژگی جدیدی را در قسمت URL کروم ۸۶ آزمایش میکند که تنها نام دامنه‌ی اصلی را نشان دهد .

گوگل قابلیت و امکان جدیدی را در نسخه‌ی جدید کروم ۸۶ برای نام آدرس سایت‌ها تست می نماید تا به‌جای نمایش نشانی کامل URL , فقط اسم دامنه نشان داده شود . قابلیت جدید با هدف حفظ یوزرها دربرابر حملات فیشینگ و هک با استفاده از تشابه آدرس‌های URL عرضه می شود .

اسم دامنه‌ها و URLها , از پایه‌های امنیت وب محسوب می شوند و نشان می‌دهند در چه مکانی از وب آنلاین هستیم ; ولی نقص‌ اینجا است گاهی اشخاص سودجو برای فریب و سرقت داده ها کاربران , اسم دامنه‌ها را تغییر‌و تحول میدهند و از اسامی مشابه وب‌سایت‌های اصلی استعمال می کنند . هکرها و کلاهبرداران با تغییر جزئی در املای سایت‌های اصلی ( نظیر twittter . com ) , زیردامنه‌های ناآشنا ( مثل yourbank . sign – in . info ) یا دامنه‌های خط تیره‌دار ( مثل secure – gmail . com ) سایت‌های تقلبی ایجاد می نمایند . کاربران هم بدون دقت‌کردن به‌نام دامنه , وارد سایت‌‌های تقلبی می‌شوند و تصور می‌نمایند به شرکت‌های قانونی تعلق دارند و داده ها هویتی و بانکی خودشان را وارد این سایت‌ها میکنند .

 مختصر کردن URL به نام دامنه در کروم

 

 

گوگل

برخی‌ از مرورگرها مانند سافاری , صرفا نام دامنه URL را نشان می دهند تا ساده‌تر باشد و هم سایت‌های تقلبی بهتر تشخیص داده شوند . پس در نوار آدرس‌هایی که تنها نام دامنه را نشان می دهند , یوزرها تغییر نام دامنه‌ها را متوجه می شوند و برای مثال اگر facebook . com به facebook . com . money . biz . scam . inc تغییر نماید , به تقلبی‌بودن سایت مشکوک می گردند .

به‌گفته‌ی گوگل , ویژگی جدید برای نشان‌دادن نام دامنه , برای زیرمجموعه‌ی تصادفی از یوزرها نسخه‌ی ۸۶ کروم فعال میشود . این شرکت با عرضه‌ی ویژگی نو قصد دارد به کاربران یاری دهد تا وب‌سایت‌های تقلبی را خوب تر تشخیص دهند و از حملات مهندسی اجتماعی و فیشینگ درامان باشند . اگر انتظاراتی که از این ویژگی می‌رود محقق شود , احتمالا در آتی به‌عنوان یک امکان همیشگی به کروم اضافه خواهد شد .

عکس مختصر کردن URL به نام دامنه در کروم

برای آزمایش امکان تازه می‌توانید بعداز دریافت کروم ۸۶ از کانال‌های Canary یا این که Dev , به قسمت chrome : //flags بروید و پرچم‌های پایین را فعال و کروم را مجددا فعال‌سازی نمائید :

omnibox – ui – reveal – steady – state – url – path – query – and – ref – on – hover#
omnibox – ui – sometimes – elide – to – registrable – domain#
انتظار میرود نسخه‌ی نهایی کروم ۸۶ در ماه اکتبر منتشر شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *