کمپانی IBM توسعه در زمینه تشخیص چهره عمومی را متوقف کرد

کمپانی IBM توسعه در زمینه تشخیص چهره عمومی را متوقف کرد

شرکت IBM در بیانیه‌ای قانونی اعلام کرد که توسعه و عرضه‌ی فناوری تشخیص چهره عمومی را متوقف و عرضه فناوری به مقام‌های قانون‌گذار را بازنگری می‌نماید .

 بیانیه مدیر عامل شرکت

اروین کریشنا , مدیرعامل IBM , در اظهارنظری اعلام کرد که شرکتش دیگر نرم‌افزارهای تحلیل مبتنی بر تشخیص چهره را توسعه نمی‌دهد و به مقام‌های قانون‌گذار نیز ارائه نمی کند . منظور او از این اظهارنظر که در پیامی به کنگره‌ی ایالات متحده ارسال شد , فناوری تشخیص چهره با کاربری عمومی بود . کریشنا نامه‌ی خود را به سناتورهایی از ایالت‌های نیوجرسی , نیویورک و کالیفرنیا فرستاد .

مدیرعامل IBM در بخشی از نامه‌ی خویش به سناتورهای کنگره‌ی آمریکا نوشت :

مدیر عامل شرکتIBM

IBM به‌صورت جدی با هرگونه استفاده از فناوری تشخیص چهره برای نظارت عمومی , پروفایل‌سازی نژادی و نقض حقوق و آزادی‌های پایه‌ای شهروندان مخالفت می‌نماید . این فناوری , ‌ شامل مواردی که توسط عرضه‌کننده‌های دیگر ارائه می‌شوند نیز می‌شود . ما با هرگونه استفاده که برخلاف سیاست‌ها و اصول اعتماد و شفاف‌سازی شرکت می‌باشند , مخالف هستیم . ما اعتقاد داریم که اکنون بهترین زمان برای شروع کردن یک گفت‌وگوی ملی پیرامون چگونگی استفاده از فناوری تشخیص چهره توسط مقام‌ها و آژانس‌های قانون‌گذار داخلی است .

تبعیض نژادی و نقض حقوق‌شهروندی , از اشکالات اصلی فناوری تشخیص چهره می باشند

فناوری تشخیص چهره در سا‌ل‌های گذشته به لطف پیشرفت‌های فراوان در هوش مصنوعی , بسیار بهبود یافته است . در همین دوران , فناوری مذکور که اغلب توسط شرکت‌های خصوصی با کمترین نظارت دولتی و تنظیم‌گری قانونی توسعه می یابد , اشکالات جدی ازلحاظ تعصب نژادی , جنسیتی , سنی و قومیتی پیدا کرد . درنتیجه , ابزارها برای مقام‌های قانون‌گذار و سازمان‌های اجرایی دولتی در سرتاسر جهان , بازدهی و پایداری لازم را ندارد . درواقع فناوری‌ها به‌خاطر همین اشکالات , بهانه‌ای برای نقض ﺣﻘﻮق ﺷﻬﺮوﻧﺪي هم شده‌اند .

سازمان ملی استاندارد و فناوری آمریکا در ماه دسامبر مطالعاتی روی فناوری تشخیص صورت داشت . در بخشی از یافته‌های مطالعه میخوانیم که «در اکثر فناوری‌های تشخیص چهره‌ی مورد بررسی , دقت سیستم بسته به تفاوت‌های جنسیتی و سنی تفاوت پیدا می‌کند» . علاوه بر این موارد , فناوری‌ها در موارد گوناگونی تحت انتقاد شدید ازلحاظ حفظ حریم خصوصی قرار داشته‌اند .

تشخیص چهره / Facial Recognition

 

مطالعات بالا , فناوری توسعه‌یافته توسط آمازون را مورد تحلیل قرار نداده بود . شرکتی که به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین توسعه‌دهنده‌های فناوری تشخیص چهره , آن را دراختیار مقام‌های دولتی هم قرار می دهد . اما فناوری آن‌ها موسوم به Rekognition قبلا انتقادهای متعددی را به‌خاطر مشکلات دقت و تعصب نژادی متحمل شده است . نتایج تحقیقی که در سال ۲۰۱۸ توسط اتحادیه‌ی آزادی‌های شهروندی روی Rekognition انجام شد نشان داد که این برنامه , چهره‌ی ۲۸ عضو کنگره‌ی آمریکا را دربین خلافکاران شناسایی کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *