کمپانی اوپو گوشی های جدید با فناوری LI – FI تولید می نماید

کمپانی اوپو گوشی های جدید با فناوری LI – FI تولید می نماید

برخی منابع ادعا مینمایند که کمپانی چینی اوپو تولید موبایل هوشمند با فناوری بحث‌برانگیز Li – Fi را در دستورکار دارد .

وای‌فای از حدود یک دهه پیش به‌عنوان استاندارد ارتباطی گوشی‌های هوشمند شناخته میشود . این فناوری اتصالی در موقعیت‌هایی که اتصال پایدارتر با مصرف داده‌ی بیشتر موردنیاز باشد , هنوز به‌عنوان شایسته ترین گزینه در برابر اتصال‌‌های 3G و 4G قرار میگیرد . دراین‌میان , بعضا از شرکت‌‌ها در پی عرضه‌ی قابلیت‌های پیشرفته‌تر و سریع‌تر می باشند تا کاربران با نیازهای خاص به سرعت چشمگیر را هم راضی نگه دارند . پتنت جدیدی از کمپانی اوپو نشان می دهد که ظاهرا چینی‌ها برنامه‌ای جدی برای توسعه‌ی قابلیت اتصالی سریع‌تر برای گوشی‌های هوشمند خویش دارند .

رسانه‌ی LetsGoDigital در گزارشی ادعا کرد که اوپو پتنتی مربوط به گوشی هوشمند مجهز به فناوری Li – Fi را در چین ثبت نموده است . آن‌طورکه در تصاویر دیده می شود , در طراحی پیشنهادی حسگری در بالا یا پشت دستگاه جای دارد که احتمالا کارایی Li – Fi را برای موبایل هوشمند آتی اوپو به‌همراه خواهد داشت .

فناوری اتصالی Li – Fi از نور مرئی برای تبادل داده به کارگیری می‌کند

و حتما سرعتی بیش از اتصال وای‌فای دارد که روی امواج رادیویی پیشرفته است . وب‌سایت رسمی Li – Fi ادعا مینماید که چراغ‌های کنونی LED با بهره‌مندی از ریزپردازنده قابلیت تبادل داده را با استفاده نور مرئی پیدا میکنند . در جزئیات فناوری گفته می‌گردد که چراغ‌ها با چشمک‌زدن بسیار سریع , داده را به دستگاه انگیزه ارسال می کنند . ولی چشمک‌زدن نور فرستنده به‌قدری پر سرعت صورت میدهد که در ظاهر لامپ LED همیشه روشن به‌نظر می رسد . به‌علاوه , هرچند منبع نوری برای ارسال داده ها ازطریق Li – Fi باید روشن باشد , می‌توان نور آن را به‌قدری کم کرد که در چشمان کاربر خاموش به‌نظر رسد .

حتما از خویش می‌پرسید که فناوری Li – Fi در موبایل هوشمند به چه شکل عمل می‌کند؟ رسانه‌ی منتشرکننده‌ی خبر ها تازه به پتنتی از اوپو دست پیدا کرد که در محل کار بین‌المللی پتنت WIPO ثبت شده‌است و چگونگی کارکردن Li – Fi در موبایل هوشمند را نشان میدهد . در توضیحات پتنت گفته می شود که حسگر مربعی ( تصویر تحت ) , سیگنال‌های ارسال‌شده‌ی فرستنده‌ی نوری را به‌صورت داده اخذ میکند .

پتنت  کمپانی اوپو  Li – Fi در موبایل

کمپانی اوپو

روشنایی محیطی مدام یک کدام از مشکلات مهم‌ پیاده‌سازی Li – Fi به حساب می‌آید . ولی در توضیحات پتنت کمپانی اوپو گفته می شود که حسگر دریافت‌کننده در گوشی‌های این موسسه به قابلیت فیلترکردن فروغ محیطی مجهز خواهد شد و صرفا فرکانس‌های محل ورود از فرستنده‌ی Li – Fi را اخذ و تفسیر میکند . در بخش‌های دیگری از پتنت نیز , به جزئیات ارتباط اولیه‌ی تلفن همراه با فرستنده اشاره میگردد . برای ارتباط دقیق موبایل و فرستنده , آنان باید در روندی شبیه به جفت‌شدن بلوتوث ( Pair ) به‌هم متصل شوند تا دستگاه‌های دیگر امکان تداخل یا این که استخراج داده‌ها را در میانه‌ی تبادل نداشته باشند .

فناوری Li – Fi قابلیت پیاده‌سازی درکنار وای‌فای را دارد ; چون آن ها از دو بستر متفاوت برای تبادل داده استفاده می نمایند : یکی مبتنی‌بر امواج رادیویی و دیگری مبتنی‌بر نور . مزیت اصلی Li – Fi درمقایسه‌با وای‌فای را می‌توان در سرعت تبادل داده رویت کرد . تولیدکنندگان تجاری دستگاه‌های Li – Fi ادعا می نمایند که‌این اتصال می‌تواند به سرعت ۲۵۰ مگابیت‌برثانیه رسد ; هرچند برخی از آزمایش‌ها سرعت‌های هشت و دَه گیگابیت‌برثانیه را نیز ثبت کرده‌اند .

ارتباط Li – Fi برخلاف وای‌فای با مشکل شلوغی شبکه یا این که اشباع طول موج روبه‌رو نمی شود .

همینطور , تداخل‌های الکترومغناطیسی تأثیری بر ارتباط‌های نوری در بین فرستنده و گوشی هوشمند نمی‌گذارند . Li – Fi انعطاف‌پذیری بیشتری نیز دارد ; زیرا می‌توان با استفاده از LEDهای کنونی آن را پیاده کرد . همینطور , Li – Fi می تواند به‌عنوان راهکار ارتباطی جایگزین در موقعیت‌هایی مصرف شود که وای‌فای دردسترس یا مجاز نیست . استاندارد رابطه نوری به‌‌دلیل عبور‌نکردن نور از دیوار و موانع , امنیت نسبی بهتری هم دارد ; اما همین امنیت با ضعف‌هایی هم همراه میگردد .

در کاربردهای خانگی یا این که هرگونه محیط داخلی با اتاق‌های گوناگون , نمی‌توان از یک فرستنده‌ی Li – Fi برای پوشش کل ساختمان بهره برد ; روندی که با وای‌فای به‌راحتی اجرا می شود . برد زیرپوشش ارتباط‌های Li – Fi هم کمتر از وای‌فای گزارش میشود و فرستنده‌ها محدود به ۱۰ متر پوشش می‌باشند ; درحالی‌که وای‌فای مرسوم ۲/۴ گیگاهرتزی منطقه‌ی ۳۰ تا ۴۶ متری را پوشش میدهد . درنتیجه , می‌توان ادعا کرد که وای‌فای هنوز به‌عنوان راهکار بهینه برای ساختمان‌های بزرگ پیشنهاد میشود .

مانند تمامی اخبار مربوط به پتنت کمپانی اوپو , تضمینی مبنی‌بر پیاده‌سازی فناوری در محصولات نهایی وجود ندارد ; ازاین‌رو , نمیتوان پیش‌بینی کرد که Oppo به‌زودی یا این که حتی در آینده‌ی بدور , موبایل هوشمند مجهز به Li – Fi عرضه نماید . به‌علاوه , اخیرا استانداردهای وای‌فای زیادی معرفی شده‌اند که بعضی از ضعف‌های کنونی مانند شلوغی شبکه و سرعت را از بین برده‌اند . اما درنهایت همت تولیدکنند‌گان برای اضافه‌کردن قابلیت ارتباطی جدید به گوشی‌های هوشمند جذاب به‌نظر می رسد . شر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *