وب کم

چگونه دوربین های دیجیتال را به وب‌کم تبدیل کنیم؟

چگونه دوربین های دیجیتال را به  وب‌کم تبدیل کنیم؟

این روزها که ویدئو کنفرانس , به ابزار اصلی ارتباطی تبدیل شده‌ است , استفاده از امکانات موجود برای فراهم‌کردن یک وب‌کم حرفه‌ای , خالی از لطف نیست .

 

 

در حال حاضر که دورکاری و جلسه‌های آنلاین و ویدئو کنفرانس , به جنبه‌های اصلی و حیاتی اشتغال تبدیل شده‌اند , استفاده از وب‌کم برای ارتباط ویدئویی هم روز‌به‌روز بیشتر میشود . آمارها نشان میدهد فروش این تجهیزات در ماه‌های قبلی و ارتقا شیوع ویروس کرونا و خانه‌نشینی کارکنان , ارتقا شدیدی داشته است . درواقع در برخی مناطق دسترسی به وب‌کم‌ها دیگر به آسانی گذشته نیست .

 

 

امروزه بسیاری از کاربران دنیای فناوری , تجهیزات تصویربرداری از دوربین‌های DSLR و دوربین‌های فیلم‌برداری دیجیتال تا دوربین‌های ورزشی مثل گوپرو را دراختیار دارند . در شرایط کنونی شاید خرید یک وب‌کم مقدور یا ممکن نباشد . با راهکارهایی ساده و خرید چند لوازم جانبی , می‌توان از همین تجهیزات موجود برای کاربردهای ویدیو کنفرانس به کار گرفت . ممکن است هزینه‌ی آخرین آماده‌سازی وب‌کم با دوربین‌های مذکور , برابر با یک وب‌کم عادی باشد , اما به‌هرحال کاربر به تصویر با کیفیت و قابلیت‌های بیشتر دسترسی خواهد داشت . به‌دنبال , مراحل موردنیاز برای ساختن وب‌کم با دوربین‌های دیجیتال مرسوم را توضیح می دهیم .

 

راه‌حل نرم‌افزاری تبدیل دوربین عکاسی به وب‌کم

به کارگیری از دوربین‌های عکاسی مثل DSLR یا این که نمونه‌های شبیه به‌عنوان وب‌کم , در اغلب موارد , نیاز به قطعات سخت‌افزاری جانبی دارد . ازطرفی شرکت‌های تولیدکننده‌ی دوربین در سال‌های اخیر کارایی کرده‌اند تا راهکارهای نرم‌افزاری را نیز برای یوزرها علاقه‌‌‌‌مند دراختیار قرار دهند . برنامه‌های تازه می‌توانند فید ویدیو را از دوربینی که به پورت USB متصل شده‌است , اخذ نمایند و نیازی هم به ارتباط HDMI ندارند .

 

راهکارهای نرم‌افزاری برای اتصال دوربین به کامپیوتر و استفاده به‌عنوان وب‌کم , به‌انداز‌ه‌ی راهکارهای سخت‌افزاری ( کارت کپچر و تجهیزات مرتبط ) , جامع و همه‌گیر نیستند . نرم‌افزارهای متفرقه‌ای در بازار وجود دارند که رابطه را ممکن می‌کنند و در بعضی موارد کارایی مناسبی هم دارند . ازطرفی فرهنگ جامع و جدید دورکاری در دنیای سال ۲۰۲۰ باعث شد تا شرکت‌های تولیدکننده‌ی دوربین نیز به تامل توسعه‌ی نرم‌افزارهای اختصاصی برای ارتباط بین تجهیزات خود و کامپیوترها بیافتند . کانن , نیکون , فوجی‌فیلم , پاناسونیک , الیمپوس و گوپرو همگی قابلیت وب‌کم را به‌‌صورت یکدست در نرم‌افزار‌های رایگان خود بیشتر کرده‌اند . عمده این برنامه‌ها اکنون در فاز بتا دراختیار یوزرها قرار دارند و به آن‌ها قابلیت می دهند که فارغ از هزینه‌ی بیش تر برای خرید تجهیزات , از دوربین خود به‌عنوان وب‌کم استفاده نمایند .

 

برای به کارگیری از دوربین عکاسی به‌عنوان وب‌کم , صرف‌نظر از به‌کارگیری نرم‌افزار متفرقه یا این که راهکار شرکت سازنده , به کابل USB نیاز دارید که با دوربین عرضه میشود . همینطور باتری دوربین شما بایستی در موقعیت شارژ بی نقص باشد , اگرچه استریم‌های طولانی احتمالا به اتصال دایم آداپتور AC به دوربین نیاز پیدا میکنند . نکته‌ی مهم دیگر این‌که ارتباط USB برخلاف HDMI دسترسی به میکروفن دوربین را برای شما آماده نمی کند . درنتیجه در استراتژی نرم‌افزاری می بایست از میکروفن رایانه یا این که میکروفن فرنگی که به رایانه متصل شده باشد , برای انتقال صدا استفاده نمائید . از تجهیزات کاربردی دیگر می‌توان به سه‌پایه یا این که هر ابزاری برای ثابت‌کردن دوربین اشاره نمود . همینطور به کار گیری از نور جانبی و میکروفن خارجی هم پیشنهاد می شود .

 

تنظیمات سخت‌افزاری و تجهیزات جانبی آخرین برای استفاده از دوربین عکاسی به‌عنوان وب‌کم , به نرم‌افزار مورد استفاده وابسته می باشند . ولی به‌طور کلی , برای اتصال نخستین صرفا به کابل USB نیاز دارید . فراموش نکنید که دوربین باید پیش از اتصال به رایانه , روشن شود! پروسه بعدی شامل بازکردن و پیکربندی نرم‌افزار کاربردی متفرقه یا نرم‌افزار شرکت سازنده‌ی دوربین میشود . درنهایت باید در نرم‌افزای که قصد استریم کردن با آن را دارید نیز دوربین خارجی را به‌عنوان دوربین اصلی استریم انتخاب فرمائید . نکته‌ی اصلی دیگر این است که فوکوس دوربین هم باید پیش از آغاز استریم , تنظیم شود .

 

کانن نرم‌افزار کاربردی وب‌کم خود را به‌‌نام EOS Webcam Utility در نسخه‌ی بتا عرضه می‌کند . نسخه‌ی ابتدایی نرم‌افزار برای ویندوز عرضه شد , ولی اکنون نسخه‌ی اول برای کاربران مک نیز دردسترس جای‌دارد . ظاهرا با استعمال از نرم‌افزار کانن می‌توان اکثر دوربین‌های شرکت را به وب‌کم تبدیل کرد .

 

نیکون شرکت دیگری است که در مسیر فرآیند ایجادشده برای استعمال از دوربین‌های حرفه‌ای به‌عنوان وب‌کم , نرم‌افزاری اختصاصی را دراختیار کاربران قرار میدهد . نرم‌افزار Nikon Webcam Utilityدرحال‌حاضر , به کار گیری از دوربین را به‌عنوان وب‌کم , دراختیار کاربران ویندوز ۱۰ قرار می‌دهد . ولی نسخه‌ی مک نرم‌افزار هم در آتی عرضه خواهد شد . اپلیکیشن جدید شرکت ژاپنی با همه دوربین‌های محرمانه Z هماهنگ می شود . همینطور کلیه دوربین‌های DSLR تازه شامل D6 , D850 , D780 , D500 , D7500 و D5600 نیز قابلیت و امکان پشتیبانی از نرم‌افزار وب‌کم را دارا‌هستند .

 

دوربین فوجی فیلم وب‌کم

 

وب کم

فوجی‌فیلم هم به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولید‌کنندگان صنعت دوربین‌های عکاسی , نرم‌افزار جدیدی را برای همین منظور توسعه و دراختیار کاربران قرار داده است . بعد از دانلود نرم‌افزار FujiFilm X Webcam ( از این لینک و پیوند ) می توانید دوربین‌های خویش از این برند را به‌عنوان وب‌کم به عمل ببرید . این نرم‌افزار برای سیستم‌عامل‌های ویندوز و مک دردسترس است و نسبتاً با همه دوربین‌های فوجی‌فیلم هم سازگار است . این مجموعه نام‌دار ژاپنی همینطور , به‌روزرسانی فریمور را برای دوربین‌های پایین‌رده‌ی X – A7 و X – T200 به‌تازگی عرضه کرد . به‌روزرسانی جدید , امکان به کار گیری از دوربین‌های سوای آینه را سوای نیاز به نرم‌افزار طولانی تر , ممکن میکند . دوربین‌های مذکور اکنون در هر نرم افزار ویدیوکنفرانس یا این که استریم ویندوز و مک قابل تعیین می‌باشند . بعداز اتصال USB دوربین فوجی‌فیلم , پیکربندی دوربین به صورت خودکار می رود و در نرم افزار استریم , گزینه‌ی جدیدی برای انتخاب دوربین اصلی دردسترس قرار می گیرد .

 

پاناسونیک نرم‌افزاری به‌نام Lumix Tether را در فاز آزمایشی عرضه کرد

که قابلیت و امکان استعمال از بعضی از دوربین‌های سوای آینه را به‌عنوان وب‌کم در ویندوز مهیا مینماید . نرم‌افزار تازه شباهت متعددی به استراتژی قبل کمپانی دارااست , البته تجهیزات بیشتری را برای پیکربندی استریم و کلیپ کنفرانس در دسترس یوزرها قرار می دهد .

 

الیمپوس نیز از مجموعه شرکت‌های تولیدکننده‌ی دوربین عقب نماند و راهکاری به‌نام OM – D Webcam را برای یوزرها ارائه کرد . نرم‌افزار مذکور فعلا فقط برای یوزرها ویندوز ۱۰ دراختیار جای‌دارد و فقط از دوربین‌های حرفه‌ای خصوصی OM – D همچون E – M1X , E – M1 , E – M1 Mark II , E – M1 Mark III و E – M5 Mark II پشتیبانی می‌نماید . یوزرها بعد از نصب نرم‌افزار و اتصال دوربین , امکان انتخاب دوربین به‌عنوان گزینه‌ای مازاد را در اپلیکیشن ویدئو کنفرانس پیدا میکنند .

 

دوربین‌های ورزشی حتما به‌اندازه‌ی دوربین‌های فارغ از آینه یا این که DSLR برای به کارگیری به‌عنوان وب‌کم مطلوب نیستند . آن ها امکان تولید جلوه‌ی مبهوت پس‌زمینه و نمایش سوژه‌ی کلیدی با کیفیت کیفیت بالا را ندارند . اما به‌هرحال برخی از گزینه‌های جانور در بازار برای این کاربرد قابل‌قبول به‌نظر می‌رسند . GoPro HERO8 Black را می‌توان انتخاب مناسبی دانست که حکم یک وب‌کم با زاویه‌ی واید و رزولوشن 1080p را دارااست . برای به کار گیری از دوربین گوپرو به‌عنوان وب‌کم , ابتدا می بایست نسخه‌ی نو فرمور را روی دوربین نصب نمائید . آن گاه از این پیوند نسخه‌‌ی بتا برنامه‌ی وب‌کم جدید را دریافت کرده و دوربین را با USB به کامپیوتر متصل نمائید . نرم‌افزار فعلا نها برای کاربران macOS در دسترس قرار دارد و نسخه‌ی ویندوز نیز به‌زودی عرضه میگردد .

 

سونی نیز ابزار تبدیل دوربین به وب‌کم خویش را به‌نام Imaging Edge Webcam Utility  عرضه کرد

که امکانات زیادی را برای استریم زنده و برنامه‌های ویدیوکنفرانس به یوزرها ارائه می نماید . درحال‌حاضر , ابزار سونی فقط برای یوزرها سیستم‌‌عامل ویندوز ۱۰ دردسترس قرار دارد و احتمال دارد نسخه‌ی مک نیز در دست توسعه باشد . ابزار سونی , امکان استفاده به‌عنوان وب‌کم را به ۲۵ مدل از دوربین‌های این شرکت اضافه میکند که مشتمل بر دوربین‌های متعدد خانواده‌های ILCE و ILCA و DSC می گردد .

 

نرم‌افزارهای بالا فقط قابلیت اتصال و هماهنگی با دوربین‌های شرکتی را دارند که آن‌ها را توسعه داده است . به‌علاوه , برخی دوربین‌های قدیمی و اقتصادی در این نرم‌افزارها پشتیبانی نمیشوند . به‌هرحال در آتی و با افزایش تمایل عمومی به ویدیوکنفرانس , شرکت‌های دیگر نیز برنامه‌هایی برای توسعه‌ی نرم‌افزارهای وب‌کم اجرا می کنند .

 

همان‌طور که گفته شد , نرم‌افزارهای متفرقه‌ای نیز برای به کارگیری از دوربین فارغ از آینه یا DSLR به‌عنوان وب‌کم وجود دارند . از در بین برنامه‌های ویندوزی می‌توان به SparkoCam اشاره نمود که از دوربین‌های DSLR کانن و نیکون پشتیبانی می کند ( لینک و پیوند اخذ ) . این نرم‌افزار یک واترمارک بزرگ را روی تصویر کاربر قرار میدهد که با پرداخت ۵۰ دلار می‌توان آن را حذف کرد . هنوز نسخه‌ی مک نرم‌افزار اسپارکوکم توسعه نیافته است .

 

نرم‌افزار Ecamm Live  برای یوزرها مک دردسترس جای دارد که با بیشتر برندهای مو جود در بازار هم هماهنگ است .

ابزارهایی همچون جابه‌جایی استریم در میان دو دوربین , نمایش تصویر در تصویر و اشتراک تصویر از مک یا آیفون در‌این نرم‌افزار موجود هست . درواقع کاربران حرفه‌ای مک بسیاری از نیازهای استریم خویش را با Ecamm برطرف می کنند . همینطور نرم‌افزار مذکور برای اشخاصی که قصد ضبط و بازنویسی استریم را دارا هستند هم امکاناتی عالی فراهم می نماید .

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *