هکر توییتر تنها 19 سال سن دارد

هکر توییتر 19 سال سن دارد

نیویورک تایمز که با هکرهای توییتر رابطه برقرار کرده , ماجرا حادثه‌ی اخیر را از زبان آنها بازگو می نماید . از قرار معلوم در بین هکرها  هکر توییتر نوجوان ۱۹ ساله حضور دارد .

چند روز پیش شماری از بزرگ‌ترین حساب‌های کاربری توییتر که میان آنان مواردی مثل باراک اوباما و ایلان ماسک و بیل گیتس دیده میگردد , در اتفاقی غیرمنتظره هک شدند و توییتی به‌منظور کلاه‌برداری ازطریق بیت‌کوین , روی خروجی آن ها قرار گرفت . یکی‌از هکرهایی که در حمله‌ی سایبری علیه حساب‌های کاربری توییتر شرکت نموده است فقط ۱۹ سال سن دارد . این نوجوان ۱۹ ساله در بریتانیا با مادر خویش زندگی مینماید .

تحقیقاتی که بوسیله رسانه‌ی نیویورک تایمز صورت گرفته شده‌است , بعضا از اطلاعات مهم را درمورد هک بزرگ توییتر فاش می‌نماید . آن‌طور که نیویورک تایمز می‌نویسد , مراحل هک حساب‌های کاربری بزرگ توییتر , سه‌شنبه‌ی گذشته با ردوبدل شدن پیام بین دو هکر آغاز شده‌است . این دو هکر در دیسکورد ( Discord ) با یک‌دیگر رابطه برقرار کرده‌اند . بر طبق اسکرین‌شاتی که از مکالمه به‌دست نیویورک تایمز رسیده , یک کدام از این افراد با اسم کاربری Kirk پیام خویش را با جمله‌ی «هی داداش» آغاز می نماید و ادامه می دهد : «من در توییتر فعالیت میکنم . این پیام‌ها را به کسی نشان نده . جدی می‌گویم» .

Kirk در ادامه‌ی سخنانش نشان می‌دهد که می تواند در اختیار گرفتن حساب‌های کاربری گرانبها توییتر را در اختیار بگیرد . به‌منظور ورود به‌این حساب‌های کاربری هکر توییتر , بایستی شخصی نفوذی در درون توییتر وجود داشته باشد که بتواند به شبکه‌ی رایانه‌های شرکت دسترسی پیدا نماید .

هکری که پیام‌های یادشده را اخذ نموده است و از نام کاربری lol برای خویش استفاده میکند , بعداز گذشت ۲۴ ساعت به این نتیجه رسید که Kirk کارمند توییتر نیست ; چون او برای آسیب‌رساندن به توییتر , تمایلاتی بیشتراز حد داشته است . نکته‌ی تعجب آور این بود که Kirk به حساس‌ترین ابزارهای توییتر دسترسی داشت که به وی قابلیت می‌داد در اختیار گرفتن تقریبا یکایک حساب‌های کاربری توییتر را در اختیار بگیرد ; من جمله حساب کاربری باراک اوباما رئیس‌جمهور سابق آمریکا , جوزف بایدن , ایلان ماسک و شمار دیگری از اشخاص مشهور .

هکر توییتر

در راءس هک بزرگ توییتر , شخصی ناشناس با نام نمایشی Kirk جای دارد

ساعاتی بعداز هک شدن حساب‌های کاربری , دقت دنیا به توییتر معطوف شد . این حادثه به‌حدی مهم بود که نگرانی‌های فراوان بزرگی در بین مردم تولید شد . عده‌ای چه بسا معتقد بودند هک بزرگ توییتر پتانسیل داراست به مشکلاتی بزرگ در خصوص امنیت جهانی منجر گردد . شرکت‌های فناوری‌محور همواره روی امنیت سرویس‌هایشان تأکیدی ویژه دارند و این حادثه برای توییتر دوچندان بد بود .

با وجود همه حواشی , اطلاعات نخستین درمورد مسئول با اهمیت این حادثه و نحوه‌ی انجام هک بزرگ , همواره یک رمز باقی‌مانده است . مقامات قانونی توییتر فعلا روند اولیه‌ی پژوهش ها را سپری می کنند و به جمع‌بندی آخرین نرسیده‌اند . چهار نفر که در هک بزرگ توییتر دست داشته‌اند تصمیم گرفته‌اند به گفت‌و‌گو با رسانه‌ی نیویورک تایمز بنشینند . آن ها در سخنان خویش داده ها فراوان مهمی اعلام کرده و اسکرین‌شات‌های متفاوتی را هم در اختیار نیویورک تایمز قرار داده‌اند . این اسکرین‌شات‌ها به سخنانی مربوط‌ می گردد که روزهای سه شنبه و چهارشنبه‌ی قبلی میان هکرها تعویض شده‌ و به‌خوبی نحوه‌ی کمپانی آنان در هک را پیش و بعد از همگانی شدن رخداد , نشان میدهند .

اشخاصی که در مصاحبه شرکت کردند حمله‌ی هکر بزرگ توییتر را فعالیت دولتی بیگانه نظیر روسیه یا این که گروهی توسعه یافته از هکرها نمی‌دانند ; بلکه طبق گفته‌ی آنان , این یورش به وسیله گروهی از افراد جوان انجام یافته شده‌است . یک کدام از این اشخاص می گوید در خانه با مادرش زندگی می‌نماید . وی میگوید همواره در شبکه‌های اجتماعی از نام‌های نمایشی عجیب به کار گیری مینماید و شخص دیگری را هم با همین وسواس روی انتخاب اسم کاربری , پیدا کرده و با او آشنا شده‌است .

این اشخاص غالبا از نام‌هایی مثل y@ برای اکانت کاربری استفاده می‌کردند

. نیویورک تایمز به‌صورت مستقل تأیید میکند چهار نفر در هک بزرگ توییتر دست داشته‌اند و این اشخاص  هکر توییتر با هم در رابطه بوده‌اند . نیویورک تایمز برای دانستن این مسئله , سراغ بررسی ظریف شبکه‌های اجتماعی آن ها و حساب‌های کاربری‌شان در وب‌سایت‌های رمزارز رفته و آنان‌را با حساب‌های کاربری که در هک توییتر دست داشته‌اند تطبیق داده است . این اشخاص مدارکی هم برای دست داشتن خودشان در هک توییتر ارائه داده‌اند که دربرگیرنده مواقعی مانند جزئیات بدون نقص گفت‌و‌گویشان در دیسکورد میگردد . دیسکورد پلتفرمی برای پیام‌رسانی است و میان گیمرها و هکرها محبوبیت خاصی دارااست . هکرها همینطور در محیط خویش توییتر با یک‌دیگر گفت‌و‌گو کرده‌اند .

 

شخصی که اصلی‌ترین نقش را در هک توییتر ایفا کرد , Kirk بود .

طبق بررسی انجام‌شده به وسیله کارشناسان نیویورک تایمز با همیاری مؤسسه‌ی پژوهشی Chainalysis , وی در روزی که هک انجام شد به یک نشانی بیت‌کوین پول وارد و از آن خارج می‌کرد . نام و نشان واقعی Kirk و انگیزه‌ی وی برای این فعالیت هنوز نامعلوم است . در ضمن نمی‌دانیم Kirk دسترسی به حساب‌های کاربری بزرگ توییتر را به اشخاص دیگری هم ارائه داده است یا این که خیر . نام‌و‌نشان و انگیزه‌ی او چه بسا برای افرادی که با او کار کرده‌اند هم معین نیست . به‌علاوه فعلا معین نشده که Kirk برای داخل شدن به حساب‌های کاربری بزرگی مانند جو بایدن و ایلان ماسک تا چه حد از دسترسی‌های خویش استفاده کرده ; آیا وی گفت‌و‌گوهای خصوصی آنان‌را خوانده است؟

هکر  توییتر بریتانیایی که با اسم lol شناخته می شود به همراه هکر دیگری که با او فعالیت می‌کرده و اسم کاربری «ever so anxious» داشته است , در گفت‌و‌گو با نیویورک تایمز اعلام کردند که قصد داشتند درمورد کارشان با Kirk حرف بزنند . این دو هکر انگیزه‌ی خویش را از حرف زدن با Kirk , آشکار کردن توانایی‌هایشان اعلام می‌نمایند . ظاهرا این اشخاص در ساعت‌ها اولیه‌ی همان روز فقط به جهت تسهیل دسترسی به حساب‌های کاربریِ کمترشناخته‌شده‌ی توییتر گام برداشته‌اند . این دو هکر میگویند چهارشنبه‌ی قبل از ساعت ۱۵ : ۳۰ به‌وقت منطقه‌ی زمانی شرقی ( ۰۰ : ۰۰ صبح زود به‌وقت تهران ) , همیاری خود را با Kirk متوقف کرده‌اند ; چون وی روند هک حساب‌های کاربری بزرگ را آغاز نموده است .

lol در جزء گفت‌و‌گوی خود در دیسکورد با Kirk می گوید : «می‌خواستم داستان خودم را برایت بازگو کنم , زیرا فکر می‌کنم با این عمل می‌توانی بهتر برخی چیزها را درباره ی من و ever so anxious بدانی» . lol در مصاحبه‌ با نیویورک تایمز همه مکالمات خود را با Kirk افشا و ثابت کرد مالکیت حساب‌های کاربری رمزارز را که ازطریق آنان با Kirk خرید و فروش کرده , در اختیار دارد . lol ترجیح داده است نام و نشان حقیقی خود را برملا نکند . وی در سخنان خویش ادعا کرد که هکر توییتر ساکن ساحل شرقی آمریکا است و ۲۰ و چند سال سن دارد . با این‌حال ever so anxious می گوید lol فقط ۱۹ سال سن دارد و همراه مادرش در شمال انگلستان زندگی می کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *