جدایی واتساپ و اینستاگرام در دست بررسی

دفاع فیسبوک در برابر جدایی واتساپ و اینستاگرام

مدرک دریافتی وال‌استریت ژورنال اطلاعاتی از استراتژی فیسبوک برای دفاع از خودش دربرابر تصمیم سازمانهای دولتی مبنی‌بر تجزیه‌ی این پلتفرم و جدایی واتساپ و اینستاگرام افشا می نماید.
فیسبوک تحت فشار شدید رگولاتوری قراردارد و به‌نظر می رسد که برای موقعیت بدتری هم خود را مهیا می کند. خرید واتساپ و اینستاگرام و ترکیب آن با فیسبوک به توسعه‌ی این پلتفرم یاری کرده؛ البته دردسرهای متعددی نیز برایش به‌همراه داشته است.

از اولِ خرید این دو پلتفرم، ارگانهای دولتی ایالات متحده همواره از این اقدام فیسبوک نقد می‌کردند و نمایندگان کمیسیون فدرال متمرکز بر مقررات ضدانحصار و اعضای کنگره کماکان بررسی‌هایشان را درخصوص توان انحصاری و خلق رقابتی فیسبوک ادامه میدهند.

حالا به‌نظر می رسد فیسبوک قصد دارااست دربرابر این اتهام‌ها از خویش دفاع نماید . به تازگی وال‌استریت ژورنال سندی اخذ کرده که اطلاعاتی درخصوص نحوه‌ی دفاع فیسبوک دربرابر اجرایی‌شدن تصمیم قانون‌گذاران این مرزوبوم و پیشگیری از جدایی پلتفرم‌های واتساپ و اینستاگرام افشا مینماید. این گواهی بابیان استدلال‌هایی ادعا مینماید که جدایی اینستاگرام و واتساپ از فیسبوک واقعه نمی‌افتد.

 

گزارش وال استیریت در خصوص جدایی واتساپ و اینستاگرام

به‌گزارش وال‌استریت ژورنال، با افزایش اتهام‌ها درمقابل فیسبوک مبنی‌بر نقض قانون ها ضدانحصاری، اعضای فیسبوک به‌کمک وکلای موسسه حقوقی Sidley Austin LLP گواهی دفاعیه‌ای ۱۴ صفحه‌ای تهیه کرده‌اند که داعیه می نماید اجرایی‌شدن تصمیم دولت و تجزیه‌ی فیسبوک قانون ها را نقض می کند و بدین پلتفرم صدمه میزند.

کمیسیون فدرال تجارت در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ به‌ترتیب خرید اینستاگرام و واتساپ را ارزیابی کرد. فیسبوک درین مدرک عامل می کند در خرید اینستاگرام و واتساپ، کمیسیون فدرال تجارت ایالات متحده ( FTC ) اعتراضی نکرده و پس‌ازآن، این مجموعه سرمایه‌ی متعددی برای مخلوط این دو شبکه در پلتفرمش صرف نموده است. طبق گفته‌ی فیسبوک، جدایی واتساپ و اینستاگرام از این پلتفرم میلیارد‌ها دلار هزینه داراست و نیازمند سیستم‌های عملیاتی جداگانه‌ است که منجر کاهش امنیت و آسیب به تجربه‌ی کاربری میگردد.

فیسبوک راجع به اطلاعات فاش‌شده‌ی اخیر برخورد نشان نداد. پیش‌ازاین هم فیسبوک به انحصارطلبی متهم شده بود و به‌جای جدایی اینستاگرام و واتساپ از پلتفرمش، التماس تهیه قانون ها بیشتر داده بود.

 

بر جدایی واتساپ و اینستاگرام از فیسبوک

 

به‌گفته‌ی تین وو، پروفسور دانشکده کلمبیا و کارشناس فناوری، تأیید کمیسیون فدرال تجارت برای مخلوط اینستاگرام و واتساپ نمی‌تواند دلیل توانا برای دفاع فیسبوک از خودش باشد. وی ادامه داد:

پرونده‌ی ضدانحصاری دولت روی این مسئله تمرکز می نماید که فیسبوک با خرید واتساپ و اینستاگرام رقبایش را کم کرده است؛ موضوعی که کمیسیون فدرال تجارت در طول تأیید خرید دو پلتفرم به آن دقت نکرده بود. همینطور به‌گفته‌ی وی، مشکلات پیش روی فیسبوک بعد از جدایی واتساپ و اینستاگرام نمی‌تواند در تصمیم‌گیری رگولاتورها تأثیر داشته باشد.

فصل تابستان این سال، کمیته‌ی مجلس ایالات متحده متمرکز بر مقررات ضدانحصار نامه‌های ارسالی از برند زاکربرگ در سال ۲۰۱۲ را منتشر کرد که نشان می‌داد مدیرعامل فیسبوک به‌دلیل دشواربودن رقابت با اینستاگرام، این پلتفرم را خرید. در آن دوران، اینستاگرام با داشتن ۳۰ میلیون کاربر، صرفا ۱۳ کارمند داشت.

مارک زاکربرگ در یکی‌از ایمیل‌های ارسالی به کارمندانش متن است:

محصول ها اجتماعی هر کدام اثر شبکه‌ای خودشان را دارا هستند و حوزه‌‌های فعالیت محدود است. زمانی‌که محصولی در حوزه‌ای اقتدار بیشتری به‌دست می آورد، برای بقیه ارائه‌دهندگان سخت است که سوای انجام عمل گوناگون، بتوانند جای آن را بگیرند.

به هرحال، فیسبوک بایستی هرچه‌زودتر دلایلی برای پیشگیری از اجرای فرمان دولت مبنی‌بر جدایی پلتفرم‌ها مهیا نماید. گفته می گردد که کمیسیون فدرال تجارت تا پایان سال میلادی جاری پرونده‌ی ضدانحصاری برای این شبکه‌ی اجتماعی مهیا می نماید. ۲۹ جولای سال جاری ( ۸ مرداد )، کنگره برای بررسی اخلاق و رفتار غیرانحصاری آمازون، اپل، گوگل و فیسبوک جلسه‌ای را با حضور مدیران این شرکت‌ها ایجاد کرد. درین گرد هم آیی، نمایندگان سؤال‌های دشواری از زاکربرگ می‌کردند که بیشتر به خرید اینستاگرام مربوط می شد. قرار است نتیجه‌ی کنگره تا پایان اکتبر اعلام ‌شود.

به‌هر‌حال، به‌نظر نمی رسد هیچ‌کدام از این‌ها به‌نفع فیسبوک باشد و درصورت اجرایی‌شدن فرمان نهاد دولتی، جدایی واتساپ و اینستاگرام  از غول شبکه‌های اجتماعی به راحتی صورت می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *